@soyakmavisehira :) Bizi instagramda takip etmeyi unutma :)

GENEL TANIM

Soyak Mavişehir A Bölgesi; İzmir İli, Karşıyaka İlçesi, Şemikler köyü, 26K11B11C Pafta, 26030 Ada, 1 nolu Parsel de kayıtlı 70.736 m2 üzerinde 12 blok ve 880 bağımsız bölüm olarak inşa edilmiştir.

Sitemizde iki açık havuz, iki çocuk oyun alanı,iki adet sığınak,iki adet tenis kortu ve basketbol sahası,açık hava spor aletleri ve peyzaj alanı bulunmaktadır.

Sitemizde yaya ve araçlı girişler güvenlik birimi sorumluluğunda olup kayıt altına alınmaktadır.

Sitemizde resim, seramik, nakış, plates, soğuk yemek vb.kurslar site sakinlerinin talepleri doğrultusunda düzenlenmektedir.

Sitemizde güvenlik,teknik,temizlik,ve bahçe birimi bünyesinde eğitimli deneyimli personelimiz görev yapmaktadır

Site Yönetim ofisi C1 blok altında bulunmaktadır.

İkamet eden kat sakini yaklaşık 2500 kişi civarındadır.

Sitemiz 2013 yılında ISO 9001 standartlarını almıştır.

 

TEKNİK ALT YAPI VE ÖZELLİKLERİ

İNTERCOM SİSTEMİ

Dairenizde tesis edilmiş olan interkom sistemi, dairenin bulunduğu bloktaki ,blok kapısı, site güvenlik araç girişi,  ile irtibat kurmanız amacıyla kullanılabilmektedir.

 

JENERATÖRLER

Sitede elektrik enerjisi kesilmesi durumunda 2 adet 518 KVA jeneratör, blok hidrofor, asansör, blok içi ortak aydınlatma ve ısıtma sistemi, çevre aydınlatması, yangın hidroforları, bahçe sulama hidroforları ve yüzme havuzu tesisatlarını besleyecek şekilde tesis edilmiştir. Ayrıca 2 adet 51 KVA jeneratörle, sığınakların birebir enerjilendirilmesi sağlanmaktadır.

 

YANGIN ALGILAMA VE ALARM SİSTEMLERİ

Bloklarda, her katta yangın butonu, acil durumlarda ikaz vermek üzere adreslenebilir yangın ihbar sistemi ve yangın anında kullanılmak üzere yangın dolapları mevcuttur. Her dairede koridorlarda 1 adet duman dedektörü, mutfaklarda da 1 adet sıcaklık artış hızı dedektörü bulunmaktadır. Ayrıca blok içlerinde her katta yangın butonu ve iki katta bir yangın sireni, elektrik şaft içlerinde ise her 3 katta bir duman dedektörü bulunmaktadır. Dedektörlerden herhangi bir algılama yapıldığında hem katlarda siren ikaz verecektir hem de Site güvenlik görevlisi izleme panelinden sinyalin nereden geldiğini izleyecek ve ilgili birimlere haber verecektir.

Bloklarda her katta bir adet yangın tüpü ve her katta şaft içinde yangın hortumları bulunmaktadır. Herhangi bir yangın durumunda yangın mahalline kadar hortum uzatılarak ve yangın vanası ile lansı açılarak yangına müdahale edilebilir. Yangın makarasındaki hortumun tamamının açılmasına gerek yoktur.

 

YANGIN MERDİVENLERİ

Her bloğun içinde yangın merdiveni yer almaktadır. İnsanların yangın mahallinden emniyetli şekilde uzaklaşabilmeleri için yangın merdivenlerini yangın anında basınçlandıracak; yangın basınçlandırma sistemi kurulmuştur. Sistemin işletme ve bakımı site yönetimi tarafından yapılmaktadır.

Bu alanlar her zaman kilitli olmayacak şekilde kapalı tutulacak ve bu alanlara herhangi bir eşya, malzeme, bisiklet vb. konulmasına izin verilmeyecektir.

Her blok girişinde yangın anında ilgili İtfaiye Birimlerinin kullanımına imkan sağlayacak İtfaiye bağlantı ağızları bulunmaktadır.

 

GAZ ALARM SİSTEMİ

Dairelerin mutfaklarında 1 adet münferit çalışan LPG Gaz Alarm Cihazı bulunmaktadır. Mutfaktaki LPG tüplerden gaz sızıntısı durumunda LPG Gaz Alarm Cihazı bunu algılayacak, sesli ve üzerindeki LED göstergesi ile ikaz verecektir.Ortamdaki gaz tamamen gittiği zaman kendisi otomatik olarak ikazı kesecektir.

Doğalgaz sistemi ile ilgili olarak ayrıca;

Bloklarda, blok girişlerine 1 adet deprem algılama cihazı için, 1 adet de kazan dairesi gaz kaçakları için selenoid vana monte edilmiştir.Herhangi bir gaz kaçağı olması durumunda, algılama cihazlarından gelen sinyal bloğun gazını tamamen keserek tehlikenin büyümesini engelleyecektir.

 

ASANSÖRLER

Soyak Mavişehir A Bölgesi’nde her blokta 2 adet olmak üzere Interkom sistemine entegreli 24 adet asansör bulunmaktadır.Blok içerisindeki hızlı asansörlerin 1 adedi 13 kişi kapasitede olup insan ve yük taşıyabilecek şekilde, diğer 1 adedi 5 kişi kapasitede olup insan taşıyabilecek şekilde tasarlanmıştır. Asansörler şebeke elektriği ve jeneratör sisteminden beslenmekte olup, olası bir elektrik kesintisinde, asansör sistemindeki acil durum tertibatı devreye girerek asansör kabinini en yakın kata getirerek kapılarını açar ve güvenli şekilde tahliyeyi sağlar.

 

ISITMA SİSTEMLERİ

Kalorifer tesisatı merkezi olup; kalorifer kazanları blok zemin katlarında bulunmaktadır. Şaft içerisinde her daire için gidiş ve dönüş hattı vanaları ve ısı sayacı (kalorimetre) bulunmaktadır. Bağımsız bölümlerin doğalgaz ölçümleri sayaçlardan okunan değere göre hesaplanıp fatura edilir.

 

HİDROFOR SİSTEMLERİ

Her blok için ayrı su depoları ve hidrofor daireleri tesis edilmiştir. İşletme ve bakımı site yönetimi tarafından yapılmaktadır.Ayrıca her blokta su arıtma sistemleri mevcuttur.

 

HAVUZ MAKİNA DAİRESİ

Havuz makine daireleri, havuz platformu altında yer almaktadır.

 

BAHÇE SULAMA

Site içi yeşil alanların sulanması otomatik olarak yapılmaktadır. Sprinkler vb. sulama sistemi bünyesindeki aparat ve cihazlara dokunulmamalıdır. İşletme ve bakımı site yönetimi tarafından yapılmaktadır.

 

TV SİSTEMİ

Sitemizde 32 kanallı Analog tv sistemi ve Yaklaşık 60 kanal digital tv sistemi mevcuttur.